Jste zde

Historie

Olomouc byla od pradávna křižovatkou dálkových i lokálních cest. Oné hvězdě zdálky dominovalo nejvyšší Michalské návrší, předpokládané předkřesťanské kultovní místo (skalisko s prameny a posvátným hájem). Dříve to byl také Juliánský vršek a historie tohoto místa sahá do druhého století našeho letopočtu. Dnes toto návrší nese název Žerotínovo náměstí po Karlu starším ze Žerotína, jenž si v přilehlé Purkrabské ulici postavil kolem roku 1610 rozsáhlý renesanční palác.


Dominantou tohoto místa je kostel svatého Michala a řada kupeckých domů, které mají gotické jádro a dostavbu v období renesance. Galerie Atelier sídlí v jednom z těchto domů uprostřed Michalského návrší.


Blízkým sousedem je kaple svatého Jana Sarkandera, blahořečeného papežem Janem Pavlem.  Nesmím opomenout sochu svatého Floriána, která je vzpomínkou na velký požár, který postihl Olomouc v roce 1709. Osmiboký nástolec vytvořil Václav Render autor Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.


Pár desítek metrů od kostela svatého Michala stojí vila Primavesi. Je to secesní skvost, který navštěvoval Gustav Klimt. Autor portrétu Mady, dcery Primavesiových.


Určitě existuje milion důvodů proč navštívit tuto překrásnou a zatím nedotčenou lokalitu naší Olomouce. Olomouc se může pyšnit tím, že zatím není žádným skanzenem a produktem turistického ruchu. Stále má své nedotčené kouzlo, kde můžete v tichém úžasu brouzdat a kochat se tím vším co nám naši předkové zanechali…